2015 m. birželio 11 d., ketvirtadienis

Feiskubas yra didelis turgus


Tik sukūrusi mažą savo versliuką "Mano litai" ir pradėjusi komunikaciją bei vykdyti reklamą per feisbuką, supratau, kam ištikrųjų tarnauja šis socialinis tinklas. Žinoma, iki tol pasinaudodavau kai kurių pardavėju feisbuko paskyromis, kad apžiūrėčiau prekių foto, susipažinčiau su naujienomis ir apsispręsčiau pirkti ar nepirkti. Iki tol niekada nepirkau per feiskubuką, jeigu pardavėjas turėdavo oficialią parduotuvę ar el.parduotuvę - keliaudavau ten, jeigu neturėdavo - ieškodavau to, kuris turi. Ir suprantu, kad toks intuityvus elgesys buvo labai geras.

Nes... kai pati nusprendžiau prekiauti sąsagomis su litais ir dar net negalėjau svajoti apie el.parduotuvę, žinoma, pasiūliau pirkėjams įsigyti produktą per feiskubą - užklausiant. Su kiekvienu mandagiai susirašinėjau, perkant - paruošdavau išankstinio apmokėjimo sąskaitą faktūrą, su visokiais reveransais užbaigdavau pirkimą, kad tik žmogus liktų patenkintas ne tik produktu, bet ir bendravimu, kad jaustųsi saugus atsiskaitydamas ir žinotų, kad taip perkant galioja visos legalaus verslo taisyklės.

Žodį "legalaus" padaudoju specialiai. Norėdama patobulinti savo kaip pardavėjos feisbuke įgūdžius nusprendžiau pati ką nors įsigyti per feiskubą. Atlikau virš dešimties pirkimų ir padariau vieną išvadą - feisbuke klesti, šį žodį irgi specialiai parinkau, neapskaitytas verslas. Visų mano pirkimų metu pardavėjas nurodydavo, kad mokėjimo paskirtyje nurodyčiau vieną ir tą patį žodį - Papildymas. Jokio užsakymo numerio, jokio sąskaitos faktūros numerio, jokių garantijų, kad gavęs pinigus pardavėjas neners į krūmus ir savo prekę matysiu kaip savo ausis. Laimei, visas savo užsakytas prekes gavau.

Tame pačiame feisbuke pilna grupių, kuriuose skelbiami aferistai, kurie jau kažką apgavo. Žmonės dalijasi jų nuotraukomis, bando surasti ir aiškintis. Nežinau kaip jiems sekasi, bet manau, kad jie patys kalti, nes nereikalauja pirkimą patvirtinančių dokumentų ir leidžia tokiam verslui klestėti.
Pabandžiau kai kurių pardavėjų pareikalauti sąskaitos faktūros, bet teko atsisakyti ir prekės, nes tokios galimybės nebuvo. Kaip taisyklė, po tokio klausimo, pardavėjas arba nieko neatsako, arba su lakonišku "ne" dingsta kaip į vandenį ir į jokius papildomus klausimus neatsako. Suprask, gal galvoja, kad kažkas tikrina. Tiesa, būsiu sąžininga, vieno pirkimo metu gavau ir užsakymo numerį ir išankstinio apmokėjimo sąskaitą faktūrą, o gavusi prekę nusprendžiau dar papildomai užsisakyti. Atsikvėpiau, kad nesu ta balta feisbuko varna kiekvienam užsakymui ruošianti pinigų mokėjimo dokumentus.

Feisbuko turgus labai pasireiškia per įvairias grupes, kurios jungia tūkstančius narių. Norėdama padidinti savo pardavimus buvau priversta atsidurti tose grupėse ir nuo to momento savo profilį paverčiau skelbimų lenta, nes tarp grupėse skelbiamų visokių "parduodu, keičiu, siūlau, akcija, nuolaidos, konkursas" mano feisbuko naujienų sraute draugų įrašai kartais ir paskęsta. Dėl to man darosi labai liūdna, bet iš kitos pusės, pradėjau norėt dažniau su draugais susitikti ir pabendrauti gyvai. Ir tą sėkmingai darau.

Draugų vardan taip pat nusprendžiau kiek prasvalyti savo asmeninį feisbuko prfilį ir susikūriau atskirą "Sąsagos su litais" profilį (ne puslapį, kuri turiu, bet profilį kaip asmens), vien tam, kad jungčiausi į tas komercines grupes ne savo tikruoju vardu. Žinoma, labai greitai "Sąsagos su litais" surinko kelis šimtus "draugų", kurių nepažįstu. Įvairiausio plauko, o jų skelbiami įrašai naujojo mano profilio naujienų sraute dar kartą įrodė faktą, kad feisbukas yra didelis turgus. Tada atsikvėpiau ir pasidžiaugiau, kad tarp tikrųjų mano draugų nėra spekuliantų, tik vienas kitas, kuris papostina savo kepiamus pyragus, rankdarbėlius ar nuomuojamą limuziną. Po šios išvados padariau išvadą, kad tikriesiems savo feisbuko draugams daugiau nebruksiu savo verslo postų. Na, nebent jau koks super įvykis nutiktų. O šiaip, kas žino jau ir taip žino apie mano veiklą, jeigu ko nors norės - susiras asmeniškai ar seks naujienas "Sąsagos su litais" FB puslapyje ar el.parduotuvėje www.manolitai.lt,  nes dauguma iš jų yra ir taip jį pamėgę. O kas iš bičiulių skaitote šį blogo įrašą ir nesate to padarę, tai paskutinį kartą kviečiu  tai padaryti čia: www.facebook.com/sasagossulitais 

Tik supratusi, kokiuose feisbuko gariūnuose esu, susigriebiau ieškoti galimybių išeiti į normalų, kad ir brangesnį, "prekybcentrį", t.y. kurti el.parduotuvę. Jos man reikėjo dėl kelių priežasčių: tam, kad būtų lengviau administruoti pirkimus (daug procesų vyksta tiesiog automatu, pvz., išankstinio apmokėjimo sąskaitų išsiuntimas); ir tam, kad pritraukčiau klientus, kurie neperka per feisbuką, nes juo nepasitiki. Abu mano lūkesčiai buvo pateisinti su kaupu. Atsiradau daug laisvo laiko, kurį sugaišdavau susirašinėdama su klientais, sau kažkur sąsiuvinį žymėdama užsakymus, paskui išrašinėdama tas sąskaitas ir pan. Ir žinoma, gavau šūsnį klientų, kurie neperka feisbuku, mat įdomumo dėlei, pradžioje tikrinau, ar jie turi feisbuko profilius. Didžioji dalis net neturėjo.
Žinoma, kai ką ir praradau - tai bendravimą su klientais. Susirašinėdama su jais feisbuke gaudavau daugiau atgalinio ryšio ir emocijų, kurios labai motyvuoja. Bet... tie žmonės, kurie nuoširdžiai džiaugiasi gauta preke, noriai rašo atsiliepimus. Todėl atgalinio ryšio mažiau, bet jis gal kokybiškesnis.

Feisbukas yra didelis turgus, nes šio turgaus man reikia ir toliau. Mažam verslui tai yra labai geras ir efektyvus komunikacijos kanalas. Labai gerai, kad feisbuke yra dalis auditorijos, kuri tik ir laukia tokio - reklaminio - turinio. Kai kurie žmonės yra tiesiog įvairių feisbuko konkursų, kurie yra ne kas kitas, kaip nemokama (išskyrus prizo kainą) virusinė reklama, maniakai. Yra dalis žmonių, kurie įvairių prekių jau ieško ne per gūglę, o feisbuke, nes yra labai labai labai daug verslų, kurie veikia tik feisbuke. Ir kiekvienam tokiam verslui tiesiog būtina išaugti feisbuko darželį, tai neįkainuojama patirtis.

Dabar mano verslas jau pirmoje klasėje. Tikiuosi nelikti antrus metus ar būti išmestai iš šios mokyklos. Jeigu pavyks baigti dvylika, kursiu kažką didesnio. Pažadu. Stebuklai nutinka tiems, kurie jais tiki!
Būkite su polėkiu!

1 komentaras:

  1. Jusu gaminiai labai grazus, jusu vietoje pameginciau ideti nemokama skelbima manau, tikrai susilauksite dauug didesnio klientu kiekio!

    AtsakytiPanaikinti